Mida teha, kui kahtlustad, et tehtud on raviviga?
Kui kahtlustad, et sinu või su lähedase tervisemuret lahendades on tehtud raviviga, saab sõltumatu hinnangu saamiseks pöörduda Sotsiaalministeeriumi juures töötava tervishoiuteenuse kvaliteedi ekspertkomisjoni (TKE) poole. TKE teenus on tasuta ning komisjoni poole pöördumiseks ei ole reeglina vaja juriidilist tuge.Küll aga tuleb kasuks, kui on konsulteeritud mõne meditsiiniasjatundjaga, sest oluline on probleem õigesti sõnastada ning hinnata kogu meditsiinilist pilti tervikuna. Seega võiks enne TKEd pöörduda teisese arvamuse saamiseks mõne teise sama valdkonna eksperdi juurde, näiteks konkureerivasse meditsiiniasutusse. Teine arst või ekspert peaks suutma öelda, kas on üldse mõtet raviviga kahtlustada ning komisjoni poole pöörduda.
Kui otsus TKEsse pöörduda on tehtud, tuleb komisjonile esitada allkirjastatud avaldus tehtud protseduuri ning tekkinud probleemi kirjeldusega. Avaldus peab olema selgelt ja arusaadavalt sõnastatud ning peab sisaldama:
- patsiendi kontaktandmeid (nimi ja telefoninumber, e-posti aadress või postiaadress);
- kõnealuse tervishoiuteenuse osutaja andmeid (raviasutuse nimetus, arsti vm tervishoiutöötaja nimi ja tervishoiuteenuse osutamise koht);
- patsiendi allkirjaga nõusolekut (kasutada patsiendi terviseandmeid, mis on tema avalduse asjaolude selgitamiseks vajalikud.
Komisjon võib oma otsuses teha ettepanekuid, anda nõu või soovitusi, kuid ei saa kohustada arsti või raviasutust kompenseerima patsiendile arstliku vea tagajärjel tekkinud kahju. Rahalise hüvituse saamiseks võib patsient pöörduda kohtusse. Kahjunõude esitamine toimub eraldiseisvalt ja siin oleks juba mõistlik juristi poole pöörduda.